Leiden, 6–7 juni 2025 – De vijftiende editie van Schemerstad, georganiseerd door ProKwadraat, bleek opnieuw een spectaculaire belevenis. Vrijdagavond 6 juni werd het festival feestelijk afgetrapt met een indrukwekkende luchtacrobatiek-show door Flying Artwork’s Sky Dance, begeleid door de stem van Linda Jacobsen.
Boottocht door een donker wordend Leiden
Vanaf de Apothekersdijk en Boommarkt vertrok de vloot – bestaande uit ruim twintig rondvaartboten en tientallen eigen boten – volgens een strak tijdschema om spreiding van het publiek te garanderen. Aan boord genoten bezoekers van vijf unieke voorstellingen, verspreid over de route door Leidse grachten en parken.
- Bingham Boys verzorgden een muzikale terugblik op de afgelopen vijftien jaar, met beelden van voorgaande edities.
- Aan de Nieuwe Rijn bracht Jan Joost Aten in Laat me binnen een absurdistisch tafereel waarin een onverbiddelijke uitsmijter de hoofdrol speelde.
- In het Van der Werfpark speelde Joosen & De Jager fragmenten uit hun cabaretvoorstelling Aanklonteren, met hilarische scènes waarin ratten een komische rol speelden.
- Bij de Vliet zong Rian Evers van PS|theater met ingehouden emotie een slaaplied voor haar pasgeboren baby, thema: de invloed van je wieg op je toekomst.
- Als afsluiter danste Creative Company The Kitchen op de Witte Singel Monument, een dans- en bewegingstheater over een prinses op zoek naar zichzelf.
Onweer verstoord zaterdag
De zaterdagavondeditie op 7 juni werd na 22:15 uur helaas onderbroken vanwege onweer. Ondanks dit kreeg Schemerstad 2025 veel aanmeldingen, iets minder dan voorgaande jaren – wellicht door het volle culinaire en culturele weekendprogramma in de regio.
Een vleugje geluid en rattenplezier
Volgens het Leidsch Dagblad maakten niet alleen ratten het “park tot leven” – in de voorstelling Aanklonteren kwamen zelfs levende ratten langszwerven, wat zorgde voor veel hilariteit bij het publiek.
Conclusie
Schemerstad 2025 heeft, met zijn vijftiende editie, duidelijk bewezen te blijven verrassen: van poëtische vertellingen tot absurdistisch cabaret, en van dans het water tot luchtacrobatiek boven de grachten. De zorgvuldig uitgekiende route en programma maakten het tot een onvergetelijke theaterreis door Leiden – zelfs met een abrupt einde vanwege onweer.
ProKwadraat kijkt met trots terug op deze jubileumeditie, waarin samenwerking met PS|theater, Creative Company The Kitchen, Flying Artwork, Jan Joost Aten, Joosen & De Jager en muzikanten als Bingham Boys heeft geleid tot een gevarieerd en onvergetelijk theateravontuur op het water.
Lees het reisverslag van Erik Siebel op:
meer over Schemerstad op: